Bezpieczeństwo, bogata oferta atrakcji, dogodne położenie i dobra pogoda takie warunki powinny spełniać propozycje wakacji dla dzieci. Z obozów czy kolonii pociechy powinny wracać zadowolone, wypoczęte i zdrowie. Aby tak jednak było, przy wyborze wakacji dla dzieci, trzeba zwrócić uwagę na kilka elementów. Zobacz, jak wybrać kolonie lub obóz dla dziecka.
Turystyka dziecięca i młodzieżowa to zupełnie odrębny fragment rynku turystycznego. Osoby, które po raz pierwszy wybierają wakacje dla dzieci, mogą na nim czuć się zagubione i zdezorientowane. Wynika to przede wszystkim z przepisów prawnych i obwarowań, jakie muszą spełnić podmioty, które chcą zorganizować wakacje dla dzieci. Sprawia to, że wybór kolonii czy obozów wcale nie jest taki duży, jak mogłoby się wydawać.
Obóz czy kolonia?
Jeszcze do niedawna obozy od kolonii odróżniały się znaczenie. Dziś różnice te są zatarte. Imprezy te odbywają się w tych samych ośrodkach, o podobnym standardzie. Można jednak zauważyć, że kolonie to imprezy lżejsze, przeznaczone dla młodszych uczestników, którzy nie potrzebują tak rozbudowanego programy. Na obóz zazwyczaj wysyła się nastolatków, którzy potrzebują wiele bodźców. Współczesna turystyka młodzieżowa proponuje wakacje dla dzieci na obozach rozrywkowo-kulturalno-sportowo-tematycznych. Stawia się więc, aby w czasie wolnym połączyć odpoczynek z rozwojami talentów.
Wakacje dla dzieci: kwestie formalne
Pierwszą rzeczą, na jaką powinno się zwrócić uwagę wybierając wakacje dla dzieci są kwestie formalne. Obowiązków należy sprawdzić, czy organizator spełnia wszystkie wymagania stawiane przez prawo. Jest to gwarancją, że dziecko na wakacjach będzie bezpieczne i zostanie mu zapewniona należyta ochrona. Podstawowe dokumenty, którymi powinien się legitymować organizator wakacji dla dzieci to:
- Pozwolenie;
- Koncesja – pod tą nazwą kryje się wpis do rejestru organizatorów turystyki i pośredników turystycznych rejestr ten prowadzony jest przez wojewodę; informacje o wpisanych podmiotach można odnaleźć w oddziale Turystyki Urzędu Marszałkowskiego lub Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych;
- Zaświadczenie z kuratorium – organizator wakacji dla dzieci obowiązkowo musi mieć pozowanie z kuratorium na organizowanie wypoczynku w określonym czasie i miejscu; pozwolenie można otrzymać, przedstawiają wymagane przez kuratorium dokumentów;
- Zgoda sanepidu – dokument ten jest potrzebny, gdy wakacje dla dzieci organizowane są nad wodą; wtedy to sanepid musi wydać zgodę na korzystanie z kąpieliska.
Wakacje dla dzieci z doświadczoną kadrą
W przypadku, gdy wszystkie dokumenty nie budzą zastrzeżeń, należy sprawdzić, z kim na wakacjach dziecko będzie przebywać. Doświadczona kadra ma niezwykle duży wpływ na to, jak upłynął wakacje. Pamiętaj, że kadra wychowawcza powinna posiadać odpowiednie kwalifikacje. Dobrze jest też sprawdzić, ile dzieci pod opieką ma jeden wychowawca. W przypadku wakacji dla nastolatków maksimum to 20 osób, dla dzieci do lat 10 – 15. Zorganizowane wakacje dla dzieci za granicą wymagają, aby co najmniej jeden wychowawca znał język obcy i mógł udowodnić to np. posiadanym certyfikatem.
Wakacje dla dzieci: transport
Bez względu, czy dziecko na wakacje wysyła się na krajowy obóz, czy zagraniczne wakacje trzeba sprawdzić środek transportu, którym pociech będzie się poruszać. Najwięcej wątpliwości budzą autokary. Niejednokrotnie słyszymy o nietrzeźwych czy przemęczonych kierowcach. O tym, czy autokar jest bezpieczny, a kierowca gotowy do pracy można się przekonać na kontroli policyjnej lub wojewódzkiego inspektoratu transportu drogowego. Kontrole warto zamówić kilka dni przed wyjazdem na wakacje.
Tkające dla dzieci: miejsce
Miejsce wakacji dla dzieci jest bardzo ważne. Przede wszystkim powinno być bezpieczne i czyste. Nie do pomyślenia jest, aby nie spełniało przepisów przeciwpożarowych czy sanepidu. Warto również sprawdzić, czy ośrodek wypoczynkowy wybrany przez organizatora posiada wystarczająco dużo atrakcji. Zazwyczaj mile widziane są baseny, sale do ćwiczeń, boiska itp. Dobrze też, gdy w ośrodku będzie co robić w przypadku deszczowej pogody.
Jak wybrać wakacje dla dzieci?
Formalności, kadra, cena, miejsce – wszystko to sprawdzamy, wybierając wakacje dla dzieci. Jest jednak jeszcze jedne w ważny element. Obóz czy kolonia powinna podobać się małemu podróżnikowi. Dlatego wysłanie dziecka na zorganizowanie wakacje warto z nim uzgodnić. Jeśli dziecko nie chce jechać, nie ma go co wysłać na siłę. Warto też porozmawiać z nim, czego oczekuje na obozie i dopasować wakacje do jego zainteresowań. Dziś wybór wakacji dla dzieci jest bardzo duży, można wybierać pomiędzy koloniami artystycznymi, tanecznymi, filmowymi, wokalnymi, dziennikarskimi, sportowymi itp. Pozwala to wybrać obóz dopasowany do zainteresowań, zgodny z talentami dziecka i jego możliwościami. Ważne jest, aby wakacji dla dziecka nie wybierać pod siebie tylko pod nie. Jednak to, że trzeba pozwolić dziecko na samodzielne określenie zainteresować, nie oznacza, że można mu pozwolić na samowolę. Wakacje dla dziecka powinny być dobrane do jego możliwości. Nie warto wysyłać pociechy w miejsce, gdzie będzie się źle czuło lub gdzie program będzie dla niego zbyt intensywny czy za bardzo zaawansowany.