Sybin (rum. Sibiu) tto miasto w sercu Rumunii, w historycznym regionie Transylwania Założone w XII wieku było największą średniowieczną osadą obronną saskich osadników. Stare miasto Sybin zachowało wiele wspaniałości ze swych dawnych dni i może poszczycić się wieloma budynkami, starożytnymi kościołami i fragmentami potężnych fortyfikacji, w tym wież, bastionów i fragmentów murów. Wzorem Sighisoary i Braszowa, historyczne centrum tego transylwańskiego miasta ma wspaniałą średniowieczną atmosferę i architekturę, a także wyraźne niemieckie cechy.
Geografia i klimat
Sybin znajduje się w środkowej Rumunii (w pobliżu geograficznego środka kraju) nad rzeką Sybin, 275 km na północny zachód od Bukaresztu i jest otoczony niskimi górami. Ma klimat umiarkowany kontynentalny z ciepłymi, wilgotnymi latami i raczej mroźnymi, często śnieżnymi zimami.
Praktyczne informacje
- Ludność – ponad 140 tysięcy osób.
- Powierzchnia – 121 km².
- Językiem jest rumuński.
- Waluta – lei. Czas – UTC +2, latem +3.
Transport
Miasto posiada międzynarodowe lotnisko, które ma regularne loty m.in. do Wiednia, Bolonii, Rzymu, Werony, Stuttgartu. Pociągiem i autobusem do Sybina można dojechać z Bukaresztu, Klużu i Braszowa.
Kuchnia
Na Starym Mieście w Sybinie można znaleźć wiele restauracji i kawiarni, gdzie turyści i mieszkańcy mogą delektować się nie tylko pyszną ruuńską kuchnią, ale także tradycyjną muzyką i kameralną atmosferą. Warto spróbować lokalnej tradycyjnej potrawy – Ciorbă. To kwaśna zupa z klopsikami lub warzywami.
Historia Sybina
W starożytności na miejscu Sybina znajdowała się osada Daków zwana Sedonią. Miasto zostało po raz pierwszy wspomniane w XII wieku jako Hermannstadt. Gród został założony przez osadników saksońskich (niemieckich). Do XIV wieku stał się jednym z najważniejszych ośrodków handlowych Transylwanii, a także najważniejszym z saksońskich miast Rumunii. Pod koniec XVII wieku Sybin stał się stolicą Transylwanii. W XVIII i XIX wieku miasto było jednym z ważnych ośrodków rumuńskiego ruchu narodowego. Po I wojnie światowej stało się częścią Rumunii.
Historyczne centrum Sybina podzielone jest na Górne Miasto, w którym znajduje się większość zabytków oraz Dolne Miasto, które uważane było za dzielnicę rzemieślników i ograniczone znacznymi murami miejskimi z wieżami obronnymi.
Wieże i mury starego Sibiu
Sybin był jednym z najpotężniejszych i najlepiej prosperujących średniowiecznych miast obronnych w południowo-wschodniej Europie. W rzeczywistości jest to osada-twierdza, zbudowana przez niemieckich osadników i otoczona potężnymi murami z wieżami. Oryginalne średniowieczne fortyfikacje obejmowały kilkadziesiąt baszt (dokładnie 39 baszt obronnych i 5 bastionów), cztery bramy i pięć baterii artyleryjskich. Do dziś dość duże obszary murów zachowały się w pierwotnym stanie, zwłaszcza w południowo-wschodniej części starego miasta. Próbę czasu przetrwały również wieże: Wieża Arkebuzerów, Wieża Stolarzy, Wieża Garncarzy i Wieża Wielka. Pierwsze trzy powstały w XV wieku, a ostatnie – w XVI wieku.
Atrakcje Górnego Miasta Sybin
Górne miasto było najbogatszą częścią i centrum handlowym średniowiecznego Sybina.
Piata Mare
Duży plac to największy plac miejski w Sybinie, po raz pierwszy wspomniany jako targ zbożowy w 1411 roku. W całej swojej historii plac był centrum życia i handlu miasta. Położony w samym sercu starego miasta-fortecy został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Kościół rzymskokatolicki to piękny barokowy budynek zbudowany w latach 1726-1738. Ma piękne wnętrze z misternymi rzeźbami i marmurowymi wykończeniami.
Pałac Bruckenthala to okazała budowla w wyrafinowanym stylu późnego baroku z XVIII wieku, położona w zachodniej części dużego placu. Obecnie znajduje się tu jedno z najstarszych muzeów sztuki w kraju z kolekcją sztuki rumuńskiej i zachodniej, rzeźbami religijnymi i ikonami z XVII i XVIII wieku.
Piata Mica
Mały Rynek to kolejna ważna przestrzeń urbanistyczna starego miasta, w której mieszkali najsłynniejsi mistrzowie Sybina (w podcieniach od strony północnej i wschodniej).
Wieża Rady jest znaczącym budynkiem z XIII wieku. Pierwotnie służyła jako brama wjazdowa do drugiego rzędu murów obronnych zbudowanych wokół średniowiecznego miasta. Wieża przez wieki służyła też jako magazyn zboża, więzienie, wieża strażacka, a nawet muzeum botaniki. Na najwyższym piętrze znajduje się taras widokowy, z którego roztacza się wspaniały widok na stary Sybin.
Plac Huet słynie ze starych, gotyckich budynków. Dominantą architektoniczną jest tu katedra ewangelicka z XVI wieku. To niesamowity budynek sakralny z pięcioma ostrołukowymi wieżami, zbudowany w 1520 roku na miejscu starej romańskiej bazyliki. Najciekawszym elementem wnętrza kościoła jest gigantyczny średniowieczny fresk na północnej ścianie. Katedra ma także największy ołtarz w Rumunii.
Atrakcje Dolnego Miasta Sybin
Dolne miasto obejmuje obszar między rzeką a murami górnego miasta. Rozwinęło się wokół najwcześniejszych fortyfikacji Sybina. Dolne miasto ma długie i dość szerokie ulice, prostą architekturę i zwykle dwupiętrowe domy z wysokimi dachami.
Most Kłamstw (Podul Minciunilor) nył zbudowany w 1859 roku. Jest to pierwszy most z kutego żelaza w Rumunii.
Schody łukowe (Pasajul Scarilor) – średniowieczne przejście z dwoma schodami i łukami, które łączy górne i dolne miasto. To jedno z najbardziej malowniczych miejsc w Sybinie.
Plac Jubilerów (Piata Aurarilor) to mały przytulny plac otoczony uroczymi starymi domami. W przeszłości to miejsce było głównym punktem przejścia łączącym niewielki obszar z dolnym miastem.
Bastion Hallera – jest ciekawą, murowaną osobliwością Dolnego Miasta z XVI wieku.
Dwa najbardziej znane kościoły historyczne Sybina to katedra i kościół klasztorny. Katedra prawosławna – to budynek sakralny w stylu neobizantyjskim, zbudowany w latach 1902-1906 na miejscu dawnego kościoła greckiego. Jest to druga co do wielkości cerkiew w Rumunii. Klasztor Urszulanek pierwotnie był klasztorem Dominikanów z XV wieku, który w 1755 roku stał się klasztorem Urszulanek. Kościół klasztorny ma gotycką strukturę i barokowe wnętrze. Warto odwiedzić też Kościół Groapa – to mała cerkiew prawosławna zbudowana w latach 1788-1789.
Jak widać miasto Sybin w Rumunii oferuje niezwykle wiele historycznych atrakcji. Jest zatem obowiązkowym miejscem do odwiedzenia podczas wycieczki do Rumunii lub wycieczki do Transylwanii.