Wyposażenie statku obejmuje różnego rodzaju sprzęt żeglarski, poczynając od lin cumowniczych, a na zaawansowanych urządzeniach elektrycznych kończąc. W skład tej ostatniej kategorii wchodzi wiele przyrządów i drobnych akcesoriów, których obecność na jachcie niezbędna jest do jego prowadzenia i pełnego bezpieczeństwa na wodach. Popatrzmy zatem, jakie cechy powinny mieć wybrane przedmioty, by spełniły najwyższe, żeglarskie wymagania.
Wyłącznik główny baterii – prądu
Współczesne jachty to zaawansowane jednostki, posiadające sporo osprzętu elektrycznego. Jednak nawet na najbezpieczniejszych i najlepiej zadbanych łodziach może zdarzyć się awaria, która wymaga natychmiastowego działania. Właśnie dlatego na każdym statku powinien znajdować się prosty w obsłudze główny wyłączniku baterii-prądu.
Urządzenie to powinno mieć charakter obrotowy, co gwarantuje łatwe, intuicyjne jego użycie w każdej sytuacji, nawet tej, która odznacza się największą nerwowością. Jest gwarancją bezpieczeństwa w przypadku uszkodzenia urządzeń elektrycznych, ponieważ umożliwia całkowite odcięcie prądu na statku. Dzięki niemu kolejne elementy wyposażenia nie są narażone na awarię, a cały jacht na zwiększone szkody czy zagrożenie życia załogi.
Amperomierz i woltomierz
To dwa kolejne urządzenia, które przydadzą się każdemu, kto zamierza spędzać czas na jachcie. Powinny być specjalnie dostosowane do specyficznych wymagań jachtu, w tym gwarantować obsługę i pomiary bez konieczności ingerencji w obudowę konsoli. Dzięki temu ich montaż będzie niezwykle łatwy i szybki, umożliwiający stałą kontrolę parametrów jachtu.
Warto także sięgnąć po takie amperomierze i woltomierze, które pomagają w odczycie parametrów za sprawą swojej konstrukcji. Wyrazista wskazówka czy podświetlenie tarczy na pewno ułatwią korzystanie z nich o każdej porze dnia i nocy.
Oświetlenie jachtu
Żaden statek nie może obejść się bez oświetlenia. Jest ono niezbędne w celu zapewnienia bezpieczeństwa załodze i całej jednostce. Dlatego też na pokładzie powinny znaleźć się liczne światła, zarówno montowane na stałe, jak też ręczne, pomagające w poruszaniu się po jednostce w trudnych warunkach.
Jednym z najważniejszych świateł będzie zatem szperacz, którym można sterować z kabiny. Umieszczony na stałe na pokładzie, pozwoli na doskonałe oświetlenie całej przestrzeni. Jego zaletą jest możliwość ustawienia go w wybranym kierunku bez opuszczania kabiny, co na pewno będzie pomocne w szybkim dostosowaniu światła do aktualnych potrzeb.
Oprócz mocowanych na stałe szperaczy, warto także wyposażyć się w szperacza ręczne, które doskonale posłużą do doświetlania okolicy w czasie gorszych warunków. Przydatna może okazać się także latarka taktyczna o wielu funkcjach i wysokiej klasie szczelności na wodę i pył.
Czujniki
Na koniec chcielibyśmy wspomnieć o niezbędnych na każdym jachcie czujnikach, które pomogą w gospodarowaniu nim. Wśród nich nie powinno zabraknąć czujników poziomy wody, paliwa czy fekaliów. Ich ważną cechą jest wykonanie ze stali kwasoodpronej, które gwarantuje, że będą miały długą żywotność. Bez nich żaden statek się nie obejdzie.