Podróże kulinarne stają się coraz popularniejsze. Wyjeżdżając na wakacje, chcemy podziwiać nie tylko piękne widoki i zwiedzać, ale i poznawać nowe smaki. Właśnie doznania smakowe zapewniają podróże kulinarne. Warto również pamiętać o jeszcze jednym ich aspekcie. W ramach podroży kulinarnych, można odwiedzić niezwykle miejsca: kawiarni, restauracje, oberże itp., które nie tylko zadowolą nasze podniebienia, ale i będą wnętrzami pełnymi klasy i smaku, a przede wszystkim niepowtarzalnymi. Zobacz, gdzie warto udać się w podróże kulinarne.

Podczas podróży bez względu na to, czy wybieramy się w odległe zakątki świata, czy do sąsiedniego województwa zawsze warto spróbować lokalnych specjałów. Kuchnie poszczególnych regiony różnią się od siebie smakami i tradycyjnymi daniami. Są na świecie jednak takie, które w zachwyt wprawiają niemal każdego. To w tych regionach kulinarne podróże nabierają nowego znaczenia.

Podróże kulinarne: Laos

Zwolenników kuchni azjatyckiej nie brakuje. W podróże kulinarne głównie wybieramy się do Tajlandii, jak się jednak okazuje, tej wyrasta spory konkurent. Mowa o kuchni laotańskiej, czyli tej pochodzącej z Laosu. Dotąd nieznana powoli odkrywana jest przez kulinarnych podróżników. Kuchnia laotańska to ta o zdecydowanym ziołowym charakterze, stosunków niskim poziomie cukru i dużej ilości kleistego ryżu. Kuchnia laotańska oprócz tego uwielbia zupy. Nie mniej jednak za najsmaczniejsze danie tej kuchni uznaje się larb. Jest to siekane mięso (w wersji wegetariańskiej tofu) z kolendrą, tajska bazylia, mięta, czosnkiem, chili, sosem rybim, liśćmi kafiru i tłuczonym prażonym ryżem. Podróże kulinarne pozwalają zasmakować tej potrawy i na ciepło i na zimno.

Podróże kulinarne: kuchnia peruwiańska

Kuchnia Ameryki Południowej to dla wielu osób zagadka. Kojarzą ją jedynie z kukurydzą i fasolą. Nic bardziej mylnego. Podróże kulinarne w ten region świata pozwolą odkryć różnorodność smaków i aromatów. Jedną z bardziej zróżnicowanych kuchni Ameryki Łacińskiej jest ta peruwiańska. Popisowe danie do ceviche, czyli danie z surowej ryby lub owoców morza, które marynowane są w soku z limonki z dodatkiem ostrej papryczki. Potrawę podaje się z kukurydzą i peruwiańskimi ziemniakami. Na co jeszcze w Peru mogą liczyć ci, którzy zdecydowali się na kulinarne podróże? Przede wszystkim przyjdzie zakosztować im ryb i owoców morza, smażonych platanów oraz różnych rodzajów mięs i ziemniaków. Urozmaiceniem kuchni peruwiańskiej jest też pieczona świnka morska.

Kulinarne podróże: kuchnia belgijska

Wydawać by się mogło, że aby odkryć nowe smaki podróże kulinarne powinny być jak najdalsze. Nic bardziej mylnego. Wyśmienitą kuchnię mamy tuż pod nosem.  Mowa o tym, co podają nasi niedalecy sąsiedzi – Belgowie. Niejedno z nas się zdziwi, że oprócz wyśmienitej czekolady, doskonałych lokalnych piw i chrupiących frytek kuchnia belgijska słynie z owoców morza. W licznych restauracji w tym kraju można zjeść dobrze przyrządzone mule czy krewetki.

Kulinarne podróże: kuchnia amerykańska

Kuchnia amerykańska przez wiele osób postrzegana jest niezwykle negatywnie. Wielu z nas utożsamia ją z fast foodami oraz tłustymi i smażonymi daniami. Trzeba jednak wiedzieć, że nie wszędzie w USA serwują takie specjały. Podróże kulinarne po Stanach warto zacząć od odwiedzenia San Francisco. Tu delektować można się pysznymi rybami i owocami morza podawanymi na różnorodny sposób. Skosztować można krabowego koktajlu, zjeść kanapkę z homarem lub wybrać się na wyśmienitą zupę rybną.

Podróże kulinarne: kuchnia uzbecka

Wszyscy ci, którzy zamiast owoców morza i delikatnych ryb wola mięso, powinni wybrać się w kulinarne podróże do mniej znanego Uzbekistanu. Pyszna kuchnia tego kraju opiera się głównie na mięsach. Podaje się je przede wszystkim w formie grillowanych szaszłyków, ale też dodaje do zup, ryżu czy pierogów. Kuchnia uzbecka łączy w sobie wpływy arabskie, tureckie i tatarskie i na pewno ma wiele do zaoferowania podniebieniu. Trzeba jednak pamiętać, że jest ona dość tłusta i ciężkostrawna.

Kulinarne podróże: kuchnia izraelska

Na mapę kulinarnych podróży nie może zabraknąć i Izraela. To, co najlepsze w tej kuchni to hummus, falafel czy shawarma. Oprócz tego serwowane dania pełne są serów, oliwek, orzechów i suszonych owoców. Nie można zapominać, że kuchnia izraelska to raj dla koneserów dobrych win.

Podróże kulinarne: kuchnia bośniacka

Popularność wyjazdów na Bałkany sprawiła, że kuchnie bałkańskie stają się coraz bardziej doceniane. Jedna z lepszych jest ta Bośni i Hercegowiny. Kuchnia bośniacka opiera się na mięsie. Można tu skosztować zarówno wołowiny, jak i wieprzowiny. Bośniacy chętnie sięgają również po sery i cebulę.  Decydując się na podróże kulinarne w ten region Europy, warto spróbować burka, pljeskavicy czy cevapcici. Ci, którzy za mięsem nie przepadają, mogą zdecydować się na wyprażany ser, czyli pohovani sir lub desery, czyli baklawę i chałwę.

Podróże kulinarne mają wiele do zaoferowanie. Niemal każdy region nie tylko świata, ale i danego kraju dostarcza niebywałych wrażeń i zadowoli nawet najbardziej wybredne podniebienie. Planując podróże kulinarne, nie można również zapominać o takich klasykach jak kuchnia włoska, francuska czy hiszpańska, które od lat zachwycają i smakują.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here