Tanie wakacje to ten rodzaj urlopu szukany przez wszystkich. Na tanie wczasy chce pojechać każde z nas. Co jednak oznacza termin tanie wakacje? Kiedy urlop jest tani? I przede wszystkim, jak znaleźć tanie wakacje w gąszczu mnóstwa ofert? Na te pytania poszukuje odpowiedzi wiele osób. Dziś postaramy się na nie odpowiedzieć i znaleźć sposób na tanie wakacje.

Większość osób ma ściśle określony budżet na wakacje. Kwota, którą można przeznaczyć, musi starczyć na noclegi, przejazdy, wyżywienie i tzw. wydatki własne, czyli np. zakup pamiątek. Jak pokazują badania i statystyki, Polacy zazwyczaj na wakacje wydają ok. 2000-25000 złotych na osobę. Czy to są tanie wakacje? Można zaryzykować takie stwierdzenie, bowiem za tą kwotę możemy liczyć przede wszystkim na wczasy, w którymś z krajów europejskich.

Tanie wakacje – czym są?

Jedna uniwersalna definicja tanich wakacji nie istnieje. Tanie wakacje inaczej rozumiane są w przypadku podróży po Polsce, inaczej po Europie, a jeszcze inaczej w przypadku podróży po świecie. Należy pamiętać, że koszty zawsze uzależnione są od odległości. Chcąc wyjechać do Ameryki Południowej, nie można liczyć na to, że zapłacisz tyle, ile za wczesny w Grecji czy we Włoszech. Wynika to przede wszystkim z kosztów biletów lotniczych – im dalej się leci, tym bilet jest droższy. Większość osób jako tanie wakacje uważa te, za które nie zapłaci więcej niż 2000 zł za osobą. Oznacza to, że Polacy jako tanie wczasy postrzegają głównie europejskie destynacje.

Tanie wakacje – samemu czy z biurem podróży?

Jednym z pierwszych pytań, na które poszukuje się odpowiedzi, planując tanie wakacje to to, czy jechać samemu, czy z biurem podróży. Tu nie ma reguły. Mitem jest, że tanie wakacje to tylko te organizowane samodzielnie. W niektórych przypadkach, szczególnie na europejskich kierunkach tanie podróżowanie to właśnie to z biurami podróży. Tanie wakacje na własną rękę można natomiast zorganizować w Afryce, Ameryce Południowej czy Azji. Jest to efektem tego, że główne obciążenie finansowe stanowi bilet lotniczy, noclegi czy jedzenie w krajach Ameryki Łacińskiej i Południowej, Azji czy Afryki są dość tanie. Szukając tanich wakacji, najlepiej jest porównać, ile wda się samodzielnie (tutaj trzeba też przewidzieć koszty nieprzewidzianych wydatków), a ile korzystając z ofert biura podróży. Oznacza to, że wyprawę trzeba wcześniej zaplanować i zorientować się np. w cenach lokalnych transportu.

Tanie wakacje czy zawsze tanie?

Widząc niską cenę wakacji zazwyczaj wpadamy entuzjazm i na hura rezerwujemy wczasy. Warto jednak pamiętać, że zanim wykupi się urlop, trzeba sprawdzić, czy tanie wakacje faktycznie będzie tanie. Na co zwrócić uwagę?

  • Opłaty za napiwki i wejścia – ten punkt dotyczy przede wszystkim wycieczek objazdowych; polskie biura podróży do standardowej ceny w większości przypadków naliczają dodatkowe opłaty, czyli koszty napiwków i wejść do zwiedzanych atrakcji; opłaty te uiszczane są na początku wycieczki pilotowi i stanowią warunek uczestnictwa w imprezie; niejednokrotnie opłaty tego typu wynoszą kilkadziesiąt dolarów;  podliczając wszystkie koszty, może się okazać, że tanie wakacje wcale nie będą tymi niskobudżetowymi;
  • Opłaty w hotelach – jadąc na wypoczynek, warto sprawdzić, jakie usługi i udogodnienia oferuje bezpłatnie hotel; bardzo często tanie wakacje oznaczają, że w cenie nie ma klimatyzacji w pokoju, lodówki czy sejfu, za te wszystkie usługi trzeba dodatkowo zapłacić, co mnoży koszty; często dodatkowym opłata podlega też Internet w hotelach;
  • Wyżywienie – oferty tanich wakacji nie zawsze oferują pełne wyżywienie; bardzo często niska cena wczasów powiązana jest z tym, że zagwarantowane się ma tylko śniadania, a o pozostałe posiłki trzeba zadbać we własnym zakresie; jedzenie na mieście, szczególnie jeśli płaci się w euro, nie są tanie; podobnie wygląda kwestia napojów; podróżując do krajów, gdzie panują wysokie temperatury, należy dużo pić – co również może robić dodatkowe koszty; czasem więc o wiele bardziej opłaca się wykupić wczasy all inclusive i zapłacić  trochę więcej, niż samodzielnie dbać o posiłki i napoje;
  • Wycieczki i zwiedzanie – tanie wakacje zazwyczaj oferują formę wypoczynkową, czyli odpoczynku przy basenie lub na plaży; dwa tygodnie błogiego lenistwa to dla wielu osób może być za dużo; ci, którzy wyjeżdżają również po to, aby coś zobaczyć, szukając tanich wakacji, powinni zwrócić uwagę na koszt dodatkowych (tzw. fakultatywnych) wycieczek; zazwyczaj ich ceny są dość wysokie; warto pamiętać, że alternatywą dla nich jest wykupienie wycieczek w lokalnych biurach lub samodzielnie zorganizowanie sobie zwiedzania, co oznacza, że trzeba ustalić cenę wynajmu samochodu oraz wejściówek.

Tanie wakacje – jak zarezerwować?

Osoby, które na urlop wybierają się z biurem podróży, mają dwie możliwości zarezerwowania tanich wakacji. Pierwszą opcją jest wykupienie wczasów first minute, czyli w tzw. przedsprzedaży. Drugą opcją są wakacje last minute, czyli te na rezerwowane na ostatnią chwilę.

Tanie wakacje w niektórych przypadkach wcale nie są tanie, a wręcz przeciwnie generują dodatkowe koszty. Jeśli chce się faktycznie podróżować za grosze, należy dokładnie przeanalizować dostępne oferty i sprawdzić wszystkie ukryte koszty. Pozwoli to zaoszczędzić nam rozczarowania już na miejscu i spędzić przyjemnie urlop bez liczenia każdego grosza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here